خط تولید رب گوجه فرنگی با ظرفیت 1 تا 3 تن در روز

ماشین آلات خط تولید رب گوجه فرنگی ارگانیک

ظرفیت : 1 تا 3 تن گوجه ارگانیک
نوع خط تولید : خط تولید رب گوجه فرنگی

ماشین آلات خط تولید رب گوجه ارگانیک دارای ظرفیت ها و اندازه های محدودی به نسبت ظرفیت های بالاتر می باشد . 

این خط تولید همانند دیگر خط تولید های رب گوجه در بخش تقسیم بندی ماشین آلات دارای 4 بخش اصلی می باشد که عبارتند از : 

بخش آماده سازی : 

> کانال شسشتو 

> نوار بازرسی 

> نوار شستشو 

بخش تولید : 

> خرد کن 

> پری هیتر

> صافی دو مرحله

> تعلیظ کننده (بچ)

بخش بسته بندی : 

> پاستوریزاتور 

> پرکن 

> دربندی 

> تونل پاستور 

> جت پرینتر 

> شیرینگ پک 

تاسیسات :

> بویلر 

اطلاعات بیشتر :

آشنائی با خط تولید رب گوجه فرنگی با ظرفیت 1 تا 3 تن گوجه ارگانیک در روز

هر ساله بخش زیادی از گوجه‌های کشت شده به کارخانه‌های تولید رب گوجه ‌فرنگی انتقال داده می‌شوند تا از آن‌ها رب‌های خوش‌رنگ و خوشمزه تولید شود. مراحل زیادی طی می‌شود تا گوجه ‌فرنگی از محصول خام به رب گوجه بسته‌بندی تبدیل شود. در این بخش با مراحل مختلف فرآیند تولید رب گوجه فرنگی در خط تولید رب گوجه با ظرفیت 1 تا 3 تن در روز آشنا می‌شویم. آشنایی با فرآیند تولید رب گوجه فرنگی از آن جهت مهم است که شفافیت در مراحل تولید رغبت هرچه بیشتر مشتریان برای خرید را به ارمغان می‌آورد. خواندن این بخش همچنین برای افرادی که قصد کارآفرینی از طریق تولید رب گوجه را دارند، مفید خواهد بود. 

مراحل تولید رب گوجه فرنگی با ظرفیت 1 تا 3 تن در روز:


1)    شست و شو و آماده سازی گوجه فرنگی
1-1)    چرا گوجه‌ها باید خیسانده شوند؟

قبل از آن که گوجه‌ها وارد خط تولید رب گوجه فرنگی شوند، باید مورد شست و شو قرار بگیرند تا مواد زائد آن‌ها از بین برود. گوجه فرنگی‌ها توسط تعداد زیادی کامیون از زمین‌های کشاورزی به کارخانه انتقال داده می‌شوند. از آنجایی که به هنگام برداشت، مقداری خاک و گل به گوجه‌ها می‌چسبد، ممکن است این دسته از مواد زائد به ‌راحتی از گوجه‌ها جدا نشوند؛ به همین دلیل قبل از شست و شوی گوجه‌ها نیاز است که در آب خیسانده شوند تا مواد چسبیده به آن‌ها در مرحله‌ی شست و شو به ‌راحتی جدا گردد. در مرحله‌ی خیساندن، گوجه‌ها در یک کانال پر از آب به شکل مستطیل قرار داده می‌شوند که ابعاد کانال با توجه به میزان ورودی محصول خام به کارخانه محاسبه و طراحی شده است. در کف کانال یک شیر خروجی تعبیه شده که مواد زائد و آلودگی‌های جدا شده از گوجه‌ها از آنجا خارج می‌شوند. مدت زمان لازم برای خیساندن گوجه‌ها در کارخانه با توجه به نوع و میزان آلودگی مشخص می‌شود.

 

1-2)    شست و شوی اسپری چگونه انجام می‌گیرد؟
پس از خیساندن، نوبت به شستشوی گوجه‌ها می‌رسد که در اصطلاح به آن شست و شوی اسپری می‌گویند. گوجه‌ها برای رسیدن به مرحله‌ی شست و شوی اسپری، مسیری را از طریق یک نوار سورتینگ طی می‌کنند. نوار سورتینگ در حقیقت جایی است که بازرسان گوجه فرنگی‌های نامرغوب را جدا کرده و مانع از ورود آن‌ها به خط تولید رب گوجه فرنگی می‌شوند. گوجه‌های دارای کپک، گوجه‌های له شده، گوجه‌های کرم‌ زده و همچنین قسمت‌هایی از ساقه و بدنه‌ی گیاه که به گوجه چسبیده باشد، همگی جزو مواردی هستند که باید توسط بازرسان خط تولید رب گوجه فرنگی در کنار نوار سورتینگ جدا شوند. غلطک‌هایی در نوار سورتینگ به کار رفته که باعث چرخش گوجه‌ها می‌گردد و به بهتر دیده شدن آن‌ها توسط بازرسان خط تولید رب گوجه فرنگی کمک می‌کند.

 

 

2)    خط تولید رب گوجه فرنگی
2-1) گوجه‌ها با چه دستگاهی خرد می‌شوند؟

در ابتدای خط تولید رب گوجه فرنگی گوجه‌ها باید به ‌اندازه‌های ریز خرد شوند تا بتوانند مورد فرآوری قرار گیرند. این کار را دستگاهی به نام خرد کن انجام می‌دهد که دارای تیغه‌های بسیار تیز است. این تیغه‌ها به ‌صورت ثابت و متحرک بوده که وقتی گوجه‌ها در بین آن‌ها قرار می‌گیرند به قطعات بسیار ریز خرد می‌شوند. نوع دیگری از دستگاه‌های خرد کن به‌ جای تیغه دارای هلیس هستند که گوجه‌ها را به قطعات کوچک‌تر تقسیم می‌کنند. دستگاه‌های خرد کن جدید نیز کراشر نام دارند که قادرند با سرعت بیشتری عمل خرد کردن گوجه‌ها در خط تولید رب گوجه فرنگی را انجام دهند.

 

2-2) حرارت دهی چه تأثیری در تولید رب مرغوب دارد؟
در خط تولید رب گوجه فرنگی دستگاهی وجود دارد که به گوجه‌ها میزانی از حرارت اولیه را منتقل می‌کند؛ به این دستگاه «پری هیتر» گفته می‌شود که کار آن ایجاد یک حرارت اولیه در گوجه‌ها با دمایی بین 70 تا 90 درجه است و از این طریق به جدا شدن هرچه بهتر گوشت گوجه از پوست و شل شدن دانه‌ها کمک می‌کند. یکی دیگر از مزیت‌های دستگاه پری هیتر از بین بردن آنزیم‌های مضر است؛ به همین خاطر گفته می‌شود که دستگاه پری هیتر وظیفه‌ی آنزیم‌بری را در خط تولید رب گوجه فرنگی بر عهده دارد. عمل آنزیم‌بری با توجه به میزان رسیده بودن گوجه‌ها به دو روش کلد بریک و هات بریک انجام می‌شود.
در روش کلد بریک دستگاه پری هیتر حرارتی بین 75 تا 80 درجه‌ی سانتی‌گراد را ایجاد می‌کند و به همین خاطر برای گوجه‌های نارس به دلیل وجود رنگ دانه‌های سبز از این روش استفاده می‌شود؛ زیرا در روش کلد بریک حرارت به ‌اندازه‌ای نیست که رنگ دانه‌های سبز را از گوجه جدا کرده و وارد خط تولید رب گوجه فرنگی کند. از روش هات بریک برای حرارت دادن گوجه‌های رسیده استفاده می‌شود که در آن گوجه‌ها در معرض حرارت 90 درجه قرار می‌گیرند؛ به دلیل آن که گوجه‌های رسیده دارای رنگ دانه‌های قرمز بیشتری هستند، حرارت بالای هات بریک بخشی از رنگ دانه‌ها را از پوست جدا کرده و وارد خط تولید رب گوجه فرنگی می‌کند.

 

2-3) صافی به چه روشی انجام می‌شود؟
در انواع خط تولید رب گوجه فرنگی از صافی‌های دو مرحله‌ای برای تصفیه آب گوجه استفاده می‌شود. صافی مرحله‌ی اول سوراخ‌هایی با قطر 1 میلی‌متر دارد که اصطلاحاً پالپر نامیده شده و پوست و دانه‌ی گوجه فرنگی را جدا می‌کند. صافی مرحله‌ی دوم نیز دارای سوراخ‌های ریزتر با قطر 6/0 میلی‌متر است که وظیفه‌ی آن جداسازی ذرات معلق در آب و گوشته گوجه است.

 

2-4) مخزن نگهدارنده آب گوجه چیست؟
آب گوجه‌ی به دست آمده از مراحل قبل، در مخزنی به نام مخزن نگهدارنده ذخیره می‌شود. در این مخزن همزن‌هایی به کار رفته که به ‌صورت مستمر آب گوجه را هم زده و مانع از ته‌نشین شدن گوشته و جدا شدن آن از آب گوجه می‌شوند.

 

2-5) تغلیظ‌کننده چه نقشی در فرآوری رب دارد؟
تبدیل آب گوجه به رب گوجه کاری است که تغلیظ‌کننده انجام می‌دهد؛ تغلیظ‌کننده همان طور که از نامش هم پیدا است، به آب گوجه فرنگی غلظت بخشیده و کار اصلی را در مرحله‌ی فرآوری رب انجام می‌دهد. این عمل به دو صورت تحت خلاء مداوم و غیر مداوم انجام می‌گیرد. از تغلیظ‌کننده تحت خلاء مداوم در کارخانه‌هایی با ظرفیت بیش از 100 تن استفاده می‌شود که در آن اواپراتورهای لوله‌ای دو یا سه مرحله‌ای به‌صورت شبانه‌روزی آب گوجه را تغلیظ می‌کنند. برای کارخانه‌هایی با ظرفیت 1 تا 3 تن، تغلیظ‌کننده غیر مداوم به کار گرفته می‌شود که در آن بول‌ها وظیفه تغلیظ را بر عهده دارند. بول‌ها در حقیقت دیگ‌هایی هستند که پخت گوجه فرنگی در آن‌ها انجام می‌شود؛ در این دیگ‌ها شیر هوا بسته شده تا شرایط خلاء کامل به وجود آید؛ سپس از طریق پمپ‌هایی آب گوجه فرنگی به داخل آن‌ها وارد شده و مورد تغلیظ قرار می‌گیرد.


3)    بسته‌بندی
3-1) نمک‌زنی و پاستوریزاسیون چگونه انجام می‌گیرد؟

عمل نمک‌زنی در خط تولید رب گوجه فرنگی اهمیت بسزایی دارد و در این مرحله به رب به ‌اندازه نیاز، نمک زده می‌شود. معمولاً در رب‌های بسته‌بندی میزان نمک مورد استفاده به ‌اندازه 2 تا 3 درصد از حجم کل رب بوده که بعد از نمک‌زنی، رب گوجه توسط مونو پمپ برای انجام عمل پاستوریزاسیون به دستگاه پاستوریزاتور انتقال داده می‌شود. در مرحله‌ی پاستوریزاسیون، رب به طور غیرمستقیم توسط بخار آب اشباع شده و در معرض حرارت 85 تا 90 درجه قرار می‌گیرد تا سلامت و ماندگاری آن افزایش یابد. البته در برخی کارخانه‌ها این مرحله به طور مستقل در خط تولید رب گوجه فرنگی وجود ندارد و برای انجام پاستوریزاسیون رب را قبل از خلاء در معرض حرارت قرار می‌دهند.

 

 

3-2) قوطی‌های رب به چه صورت پر می‌شوند؟
قوطی‌های رب ممکن است فلزی یا شیشه‌ای باشند و در خط تولید رب گوجه فرنگی در مرحله‌ی پر کردن، نازل و یا پیستون هایی وجود دارد که بر اساس میزان تعریف شده، قوطی‌ها را پر می‌کنند. برای خط تولید رب گوجه فرنگی با ظرفیت 1 تا 3 تن گوجه ارگانیک در روز، از دستگاه پرکن 2 تا 3 پیستون خطی استفاده می‌شود و عمل پر کردن در دمای 80 درجه انجام می‌گیرد.

 

3-3) پلمپ کردن قوطی‌ها به چه شکل است؟
در مرحله‌ی پلمپ کردن، قوطی بر روی نوار نقاله قرار گرفته و درب قوطی نیز توسط درب‌انداز دستگاه دربندی قوطی فلزی در راستای قوطی قرار داده می‌شود؛ سپس در نقطه‌ی معین، درب بر روی قوطی قرار گرفته و توسط هدهای مخصوص به قوطی دوخته و پلمپ می‌شود.

 

3-4) دستگاه قوطی‌شور چه کاری را انجام می‌دهد؟
قوطی شور وظیفه‌ی شستن قوطی‌های رب آماده شده را بر عهده دارد. در خط تولید رب گوجه فرنگی ممکن است مقداری از رب روی بدنه‌ی بیرونی قوطی‌ها ریخته شود؛ به همین خاطر دستگاه قوطی‌شور با محلول شست و شوی مخصوص و آب گرم قوطی‌ها را تمیز می‌کند. استفاده از قوطی‌شور به چسباندن لیبل و یا کیفیت چاپ تبلیغات بر روی قوطی کمک می‌کند.

 

3-5) تونل پاستور چیست؟
وقتی که قوطی‌های رب بسته‌بندی شدند، باید از تونلی به نام تونل پاستور عبور کنند. در این تونل قوطی‌ها ابتدا در دمای 85 تا 90 درجه حرارت می‌بینند و پس از آن عمل کاهش حرارت آن‌ها با آب ولرم تا 35 درجه سانتی‌گراد انجام می‌شود. این مرحله نیز نقش مهمی را در پاستوریزاسیون بعد از بسته بندی ایفا می‌کند.

 

3-6) جت پرینتر و شیرینگ پک چه کارهایی را انجام می‌دهند؟
جت پرینتر نام دستگاهی است که مشخصات محصول مانند تاریخ تولید، تاریخ انقضا، قیمت و شناسه را بر روی آن چاپ می‌کند. البته قبل از آن که جت پرینتر کار خود را انجام دهد، باید از بابت اینکه قوطی‌ها از هرگونه باکتری و آلودگی پاک شده‌اند، اطمینان حاصل کرد.
دستگاه شیرینگ پک نیز تعداد معینی از قوطی‌ها را کنار هم قرار داده و بسته‌بندی می‌کند تا برای عرضه به بازار آماده شوند. شیرینگ پک باعث می‌شود تا تعداد زیادی از محصولات تولید شده به‌ راحتی قابل حمل و نقل باشند. جت پرینتر و شیرینگ پک دو مرحله‌ی پایانی در خط تولید رب گوجه فرنگی محسوب می‌شوند.