خط تولید رب گوجه فرنگی با ظرفیت 40 تا 60 تن در روز

ماشین آلات خط تولید رب

نام خط: خط تولید رب گوجه فرنگی
ظرفیت‌ها: 40 تا 60 تن گوجه فرنگی در 24 ساعت

ماشین آلات خط تولید رب گوجه فرنگی با ظرفیت 40 الی 60 تن در 24 ساعت به شرح ذیل می باشد : 

بخش آماده سازی : 

> کانال شستشو ( با توجه به ظرفیت ساخته می شود)

> نوار بازرسی و کنترل ( با توجه به ظرفیت ساخته می شود)

> نوار شستشو ( با توجه به ظرفیت ساخته می شود)

بخش تولید : 

> خرد کن 

> پری هیتر 

> صافی دو مرحله 

> مخزن نگهدارنده ( با توجه به ظرفیت ساخته می شود)

> بچ ( جهت تغلیظ آب گوجه به جای کانتی نیوس از بچ استفاده می شود ) 

بخش بسته بندی : 

> پاستوریزاتور 

> پرکن ( با توجه به ظرفیت ساخته می شود)

> دربندی 

> تونل پاستور ( با توجه به ظرفیت ساخته می شود)

> جت پرینتر 

> شیرینگ پک 

با در نظر گرفتن حجم و ظرفیت خط تولید ، ابعاد و اندازه ماشین آلات به نسبت آن طراحی و تولید می شود و به طور کلی در اندازه های کوچکتری به نسبت خط تولید ها با ظرفیت بالا ساخته می شود . 

دستگاه بچ در این خط تولید عمل تغلیظ آب گوجه را انجام می دهد و به جای دستگاه کانتی نیوس در نظر گرفته می شود ، و این امر باعث کاهش هزینه های اجرای خط تولید می شود . 

اطلاعات بیشتر :

خط تولید رب گوجه فرنگی با ظرفیت 40 تا 60 تن

یکی از محصولات بسیار پر مصرف در سبد خانوارها رب گوجه‌ فرنگی است که تقریباً در همه‌ی غذاها برای خوش طعم کردن غذا و خوش رنگ کردن آن مورد استفاده قرار می‌گیرد. با وجود استفاده‌ی بسیار زیاد این محصول کمتر کسی از مراحل مختلف در خط تولید رب گوجه‌فرنگی اطلاع دارد و بسیاری از افراد نمی‌دانند که چگونه از گوجه‌فرنگی‌های خام، رب گوجه‌های بسته‌بندی شده تولید می‌شود. در این بخش قصد داریم شما را با خط تولید رب گوجه‌فرنگی با ظرفیت 40 تا 60 تن گوجه در روز، آشنا کرده و مراحل مختلف تولید این محصول را برای شما توضیح دهیم. 


1) تولید رب گوجه‌فرنگی در چند مرحله صورت می‌گیرد؟

در پاسخ به این سؤال باید گفت که به طور کلی تولید رب گوجه ‌فرنگی در سه مرحله اتفاق می‌افتد:
•    مرحله‌ی اول زمانی است که گوجه‌ها از زمین کشاورزی جمع‌آوری شده و توسط کامیون‌ها به کارخانه آورده می‌شوند. در این مرحله آماده‌سازی گوجه‌ها انجام می‌شود.
•    مرحله‌ی دوم کلیه‌ی اقدامات مربوط به فراوری گوجه‌ها و تهیه‌ی رب گوجه‌ فرنگی را در بر می‌گیرد.
•    مرحله‌ی سوم خط تولید رب گوجه‌ فرنگی نیز مربوط به بسته‌بندی محصول و آماده‌سازی آن برای عرضه به بازار است. در ادامه با هر کدام از این سه مرحله بیشتر آشنا می‌شویم.

 

2) در مرحله‌ی آماده‌سازی گوجه‌ها چه کارهایی انجام می‌شود؟
فرآیند شست‌وشو و آماده‌سازی گوجه‌ها با خیساندن آن‌ها شروع می‌شود؛ خیساندن سبب می‌شود تا گل زمین کشاورزی و مواد مختلفی که به گوجه‌ها چسبیده‌اند، در هنگام شست‌وشو از پوست آن به راحتی جدا شده و عمل شست‌وشو به آسانی صورت گیرد. در کارخانه‌های تولید رب معمولاً کانال‌های مخصوصی برای این کار ساخته شده است. پس از خیساندن نوبت به شست‌وشوی گوجه‌ها می‌رسد که به آن شست‌وشوی اسپری می‌گویند. در خط تولید رب گوجه‌فرنگی گوجه‌ها به وسیله یک نوار نقاله یا نوار سورتینگ به محل شست‌وشوی اسپری می‌رسند. در این حین چند نفر از بازرسان نیز در کنار نوار سورتینگ حضور داشته و گوجه‌های نامرغوب را از خط خارج می‌کنند. در این قسمت گوجه‌های کرم زده، گوجه‌های له شده و قسمت‌هایی از بوته گیاه که به گوجه‌ها چسبیده است، قبل از شست‌وشوی اسپری توسط بازرسان از گوجه‌های نوار سورتینگ جدا می‌شود و گوجه‌های مرغوب پس از شستوشو وارد خط تولید رب گوجه‌فرنگی می‌شوند. 

 

 

3) فرآیند تهیه‌‌ی رب از گوجه ‌فرنگی‌ها چگونه آغاز می‌شود؟
پس از آن که گوجه‌ها برای تهیه‌ی رب به خط تولید رب گوجه ‌فرنگی وارد شدند، باید توسط دستگاهی به نام خردکن خرد شوند. دستگاه‌های خردکن گوجه‌ فرنگی با تیغه‌ها یا هلیس‌هایی که دارند، حجم زیادی از گوجه‌ها را در زمان بسیار کم قطعه‌قطعه کرده و آن‌ها را برای مراحل بعد آماده می‌کنند. البته دستگاه‌های خردکن انواع مختلفی دارند که معمولاً در خطوط تولید با حجم تولید بالاتر از انواع جدیدتر آن‌ها استفاده می‌شود. پس از اینکه گوجه‌ها توسط خردکن ریز ریز شدند، توسط دستگاهی به نام «پری هیتر» تحت حرارت قرار می‌گیرند تا ضمن از بین بردن آنزیم‌های مضر، گوشته‌ی آن‌ها به راحتی از پوست جدا شود.

 

4) دو روش کلد بریک و هات بریک چه هستند و چه تفاوتی با یکدیگر دارند؟
در خط تولید رب گوجه ‌فرنگی، حرارت‌دهی به دو روش توسط پری هیتر صورت می‌گیرد؛ روش هات بریک و روش کلد بریک. در روش هات بریک میزان حرارت 90 درجه سانتی‌گراد و در روش کلد بریک میزان حرارت بین 75 تا 80 درجه سانتی‌گراد است. از آنجایی که حرارت بالا بر روی رنگ‌دانه‌های پوست گوجه تأثیر می‌گذارد، از روش هات بریک برای گوجه‌های رسیده و قرمز استفاده می‌شود؛ اما اگر گوجه‌ها سبز و نارس باشند، روش کلد بریک به کار گرفته می‌شود؛ زیرا از ورود رنگ‌دانه‌های سبز به خط تولید رب گوجه‌ فرنگی جلوگیری می‌کند. 

 

5) خمیر رب چگونه به دست می‌آید؟

بعد از آن که گوجه‌ها در معرض حرارت پری هیتر قرار گرفتند، تا حدی نرم شده و پوست و دانه‌های آن‌ها از گوشته جدا می‌شود. در این مرحله از صافی‌هایی برای خالص‌سازی گوشته و آب رب استفاده می‌شود. معمولاً صافی‌ها به صورت دو مرحله‌ای طراحی می‌شوند که در مرحله‌ی اول پوست و دانه‌ی گوجه‌ فرنگی جدا می‌شود. قطر سوراخ‌های صافی در مرحله‌ی اول 1 میلی‌متر بوده و به آن‌ها پالپر گفته می‌شود. در مرحله‌ی دوم نیز ذرات معلق در آب و گوشته توسط سوراخ‌هایی با قطر 0.6 میلی‌متر تصفیه می‌شوند. مایه‌ای که پس از انجام صافی به صورت خالص به دست می‌آید، در مخزنی به نام مخزن نگهدارنده قرار می‌گیرد و به وسیله‌ی هم زن‌های مخصوص مدام هم‌زده می‌شود تا آب گوجه و گوشته‌ی آن به خوبی با یکدیگر ترکیب شوند. تا اینجای کار اگرچه بخش مهمی از فرآیند تولید رب انجام شده، اما هنوز مایه‌ی به دست آمده رقیق است و باید توسط تغلیظ‌کننده فشرده‌سازی شود. تغلیظ‌کننده در حقیقت وظیفه‌ی تبدیل آب گوجه به رب را دارد و مایه را غلیظ‌تر می‌کند. در خط تولید رب گوجه‌ فرنگی تغلیظ‌کننده‌ها معمولاً به دو روش این کار را انجام می‌دهند. روش اول تغلیظ‌کننده تحت خلأ مداوم و روش دوم تغلیظ‌کننده غیر مداوم است. در خط تولید رب گوجه‌فرنگی با ظرفیت 40 تا 60 تن گوجه ارگانیک در روز، از روش غیر مداوم استفاده می‌شود. در این روش پخت گوجه ‌فرنگی در دیگ‌های بخار که به آن‌ها «بول» گفته می‌شود، انجام می‌گیرد. در بول‌ها هوا از طریق شیرهای مخصوصی به طور کامل تخلیه شده و خلأ کامل ایجاد می‌شود. سپس رب گوجه ‌فرنگی به وسیله‌ی پمپ‌های مخصوص به این دیگ‌ها تزریق شده و توسط تغلیظ کننده غلظت آن‌ها افزایش می‌یابد. 

 


6) چگونه قوطی‌های رب برای عرضه به بازار آماده می‌شوند؟

پس از آن که مایه‌ی نهایی رب فرآوری شد، به میزان حدود 2 تا 3 درصد حجم کل رب به آن نمک زده می‌شود. پس از نمک‌زنی مایه‌ی رب به وسیله‌ی مونو پمپ به دستگاه پاستوریزاتور انتقال داده می‌شود تا در آنجا تحت حرارت 85 تا 90 درجه رب، پاستوریزه شود. پس از انجام پاستوریزاسیون، نوبت پر کردن قوطی‌ها است؛ عمل پر کردن در خط تولید رب گوجه ‌فرنگی با ظرفیت 40 تا 60 تن توسط دستگاه‌های خط 2 یا 3 پیستونه انجام می‌گیرد. پس از پر شدن و پلمپ، قوطی‌ها توسط قوطی‌شور شسته و تمیز می‌شوند. کار قوطی‌شور از بین بردن رب یا موادی است که ممکن است در خط تولید رب گوجه ‌فرنگی به قوطی چسبیده و یا در حین پر شدن از آن سرریز شود. قوطی‌شور با استفاده از محلول شست‌وشوی مخصوص و آب گرم قوطی‌ها را آماده‌ی چسباندن لیبل یا چاپ تبلیغات می‌کند. پس از این مرحله قوطی‌های رب برای بار دوم نیز تحت عمل پاستوریزاسیون قرار گرفته و از تونل پاستور با دمای 85 تا 90 درجه عبور داده می‌شوند که پس از آن توسط آب ولرم با دمای 35 درجه خنک‌سازی می‌شوند.

 

 

در نهایت نیز نوبت به جت پرینتر و شیرینگ پک است تا کارهای نهایی را بر روی قوطی‌ها انجام دهند. جت پرینتر مشخصات قوطی‌ها شامل تاریخ تولید و انقضا، قیمت و شناسه را بر روی آن‌ها درج می‌کند و شیرینگ پک نیز تعداد معینی قوطی رب را به صورت یکجا بسته‌بندی می‌کند تا بعداً حمل و نقل آن‌ها به آسانی صورت گیرد. جت پرینتر و شیرینگ پک آخرین کارهایی هستند که بر روی قوطی‌های رب انجام می‌شوند و پس از آن محصولات تولیدی آماده‌ی عرضه به بازار خواهند بود.