خط تولید رب گوجه فرنگی با ظرفیت 100 تا 150 تن در روز

ماشین آلات خط تولید رب

نام خط: خط تولید رب گوجه فرنگی
ظرفیت‌ها: 100 تا 150 تن گوجه فرنگی در 24 ساعت

لیست ماشین آلات خط تولید رب عبارتند از : 

بخش آماده سازی : 

> کانال شستشو 

> نوار بازرسی

> نوار شستشو 

بخش تولید : 

> خرد کن 

> پری هیتر 

> صافی دو مرحله 

> مخزن نگهدارنده آب گوجه 

> تعلیظ کننده ( کانتی نیوس)

بخش بسته بندی : 

> پاستوریزاتور 

> پرکن 

> دربندی 

> تونل پاستور 

> جت پرینتر 

> شیرینگ پک 

بخش تاسیسات: 

> دیگ بخار 

> کولینگ تاور

 

 

 

 

اطلاعات بیشتر :

خط تولید رب گوجه‌فرنگی با ظرفیت 100 تا 150 تن

گوجه‌فرنگی محصولی از دسته‌ی سبزیجات است که فواید بسیاری برای سلامتی انسان دارد. این محصول به دلیل داشتن رنگ دانه‌های قرمز به شدت ضد سرطان بوده و در خود مواد معدنی فراوانی دارد. رنگ دانه‌های گوجه ‌فرنگی همچنین سبب خوش رنگ کردن غذا می‌شوند و به همین خاطر گوجه‌ فرنگی از دیرباز در طبخ غذاها مورد استفاده قرار گرفته است. امروزه با پیشرفت صنایع و اهمیت صرفه‌جویی در زمان، کارخانه‌های زیادی به تولید این محصول می‌پردازند و راه‌اندازی خط تولید رب گوجه‌ فرنگی یک شغل پر درآمد محسوب می‌شود. در این بخش قصد داریم با مراحل مختلف تولید رب گوجه‌ فرنگی در کارخانه آشنا شویم. 

 


1) گوجه‌های نامرغوب توسط بازرسان از خط تولید خارج می‌شوند
گوجه‌های نامرغوب توسط بازرسان مخصوص از خط تولید رب گوجه ‌فرنگی خارج می‌شوند؛ این کار در کنار نوار سورتینگ و درست قبل از شست‌وشوی اسپری گوجه‌ها انجام می‌شود. برای آن که کار شست‌وشوی گوجه‌ها به خوبی انجام شود و گوجه‌ها به خوبی تمیز شوند، ابتدا آن‌ها را مدتی در کانال‌های مخصوص پر از آب قرار می‌دهند که به این عمل خیساندن می‌گویند. پس از آن گوجه‌ها از طریق نوار سورتینگ به محل شست‌وشوی اسپری انتقال داده می‌شوند. بازرسان در کنار نوار سورتینگ قبل از ورود گوجه‌ها به محل شست‌وشوی اسپری گوجه‌های کرم خورده یا له شده و سایر مواد زائد چسبیده به گوجه‌ها مانند بوته‌ی گیاه را جدا کرده و از خط تولید خارج می‌کنند. حالا گوجه‌ها برای ورود به خط تولید رب گوجه‌فرنگی آماده هستند. نوار سورتینگ دارای غلطک‌هایی است که باعث چرخش گوجه‌ها شده و از این طریق به دیده شدن و شسته شدن همه‌ی قسمت‌های آن کمک می‌کند. 

 

 

2) کار تولید رب با خرد کردن گوجه‌ها آغاز می‌شود
دستگاه خردکن وظیفه ریز ریز کردن گوجه‌ها را بر عهده دارد. گوجه‌ها توسط خردکن که تیغه‌های تیزی دارد قطعه‌ قطعه شده و برای مرحله‌ی بعد آماده می‌شوند. اگر گوجه‌ها به صورت سالم وارد خط تولید رب گوجه ‌فرنگی شوند، تهیه رب از آن‌ها امکان‌پذیر نیست؛ به همین خاطر در این مرحله از خردکن استفاده می‌شود. در خط تولید رب گوجه ‌فرنگی با ظرفیت 100 تا 150 تن در روز، به دلیل بالا بودن حجم تولید از خردکن‌های پیشرفته و جدید استفاده می‌شود که قادرند این کار را برای حجم‌های بالای گوجه به سرعت انجام دهند. 

 

3) گوجه‌ها برای تولید رب حرارت می‌بینند
در این مرحله از خط تولید رب گوجه ‌فرنگی حرارت اولیه‌ای به گوجه‌ها داده می‌شود تا بافت آن‌ها نرم شده و دانه‌ها از جای خود در گوشته بیرون بیایند. همچنین این حرارت سبب شل شدن پوست گوجه‌ها و جدا شدن آن از بافت گوشته می‌شود. کار ایجاد حرارت اولیه توسط دستگاه «پری هیتر» انجام می‌شود؛ اگر گوجه‌ها نارس باشند، برای آن که رنگ‌دانه‌های سبز وارد مایه‌ی رب نشوند و رنگ آن را تغییر ندهند، دمای پری هیتر بر روی 75 تا 80 درجه‌ی سانتی‌گراد تنظیم می‌شود که به این روش کلد بریک می‌گویند؛ اما اگر گوجه‌ها رسیده و قرمز باشند، روش کلد بریک مناسب نبوده و دمای پری هیتر بر روی 90 درجه سانتی‌گراد تنظیم می‌شود که این روش هات بریک نامیده می‌شود. انتخاب روش هات بریک یا کلد بریک تأثیر بسزایی در سایر مراحل تهیه‌ی رب دارد؛ اگر گوجه‌ها رسیده باشند، هات بریک سبب قرمزتر شدن رنگ رب می‌شود. در این مرحله آب گوجه ‌فرنگی و گوشته‌ی آن به دست می‌آید. 


4)  حالا نوبت غلیظ کردن آب گوجه‌فرنگی است
تا اینجای کار در خط تولید رب گوجه‌ فرنگی، آب گوجه‌ فرنگی و گوشت آن به دست آمده‌اند؛ اما مشکل این است که هنوز دانه‌های گوجه ‌فرنگی و پوست آن و همچنین بافت‌هایی از گوشت که سفت یا سبز هستند، جداسازی نشده‌اند؛ بنابراین در این مرحله از صافی‌های دو مرحله‌ای استفاده می‌شود که دارای سوراخ‌هایی با قطر 1 میلی‌متر در مرحله‌ی اول و 0.6 میلی‌متر در مرحله‌ی دوم هستند. در مرحله‌ی اول پوست و دانه‌ها تصفیه می‌شوند و در مرحله‌ی دوم نیز ذرات معلق جدا می‌شوند تا آب رب حالت یکنواخت پیدا کند. حالا اگرچه مایه‌ی اصلی رب به دست آمده است، اما هنوز از غلظت کافی برخوردار نیست. به همین خاطر باید توسط دستگاهی به نام تغلیظ‌کننده بر روی آن کار انجام شود. تا زمانی که هنوز کار تغلیظ‌کننده در خط تولید رب گوجه‌ فرنگی آغاز نشده، مایه‌ی رب در مخزن نگهدارنده ذخیره می‌شود تا توسط همزن‌هایی که در این مخزن تعبیه شده، آب گوجه با گوشته‌ی آن به خوبی با هم مخلوط شوند. تغلیظ‌کننده‌ها به طور کلی به دو روش غلظت مایه‌ی رب را افزایش می‌دهند؛ این کار یا تحت خلاء مداوم صورت می‌گیرد و یا به صورت غیر مداوم انجام می‌شود. در خط تولید رب گوجه ‌فرنگی با ظرفیت 100 تا 150 تن گوجه، از تغلیظ‌کننده مداوم استفاده می‌شود؛ زیرا حجم گوجه‌ها و میزان رب تولیدی بالا بوده و انجام مداوم این کار ضرورت دارد. اواپراتورهای تغلیظ‌کننده مداوم به صورت شبانه‌روزی فعالیت می‌کنند تا بتوانند حجم زیادی از آب گوجه ‌فرنگی را غلظت ببخشند. این کار به صورت دو یا سه مرحله‌ای و تحت شرایط خلاء انجام می‌شود. تغلیظ‌کننده‌ی مرحله نهایی در به دست آوردن رب گوجه‌ فرنگی از محصول خام است که پس از آن به میزان مورد نیاز به رب نمک زده می‌شود و توسط مونو پمپ به دستگاه پاستوریزاتور انتقال می‌یابد تا در دمای 85 تا 90 درجه، عمل پاستوریزاسیون انجام می‌شود. میزان نمکی که به رب زده می‌شود، حدود 3 درصد از حجم کل رب گوجه‌فرنگی است.  

 

 

6) قوطی‌های رب برای عرضه به بازار آماده می‌شوند
در خط تولید رب گوجه ‌فرنگی با ظرفیت 100 تا 150 تن گوجه ارگانیک در روز معمولاً از پرکن‌های هشت پیستون روتاری استفاده می‌شود. پس از آن که قوطی‌ها به میزان معین از رب پر شدند، باید توسط قوطی شور تمیز شوند. این کار به این دلیل انجام می‌شود که معمولاً در خلال فرآیند تولید رب قسمتی از رب ممکن است به بدنه آن‌ها بچسبد؛ به همین خاطر قوطی شور هرگونه آلودگی قوطی‌ها را از بین برده و آن‌ها را پاک می‌کند تا علاوه بر حفظ بهداشت، در مرحله‌ی بعدی خط تولید رب گوجه‌ فرنگی لیبل‌ها به خوبی بر روی قوطی بچسبند. البته بر روی بعضی قوطی‌ها به جای لیبل تبلیغات به صورت چاپی درج می‌شود که در این مورد نیز قوطی شور به انجام هرچه بهتر این امر کمک می‌کند.

 

 

تونل پاستور یکی دیگر از مراحل است که قوطی‌های رب پلمپ شده باید از آن بگذرند تا در دمای بین 85 تا 90 درجه ماندگاری آن‌ها افزایش یافته و با انجام پاستوریزاسیون باکتری‌های احتمالی رب نیز از بین برود. قوطی‌ها پس از عبور از تونل پاستور در آب ولرم قرار می‌گیرند تا دمای آن‌ها کاهش یابد. مشخصات محصول و تاریخ‌های مهم توسط دستگاهی به نام جت پرینتر بر روی قوطی‌ها درج می‌شود. پس از آن که جت پرینتر کار خود را انجام داد، نوبت به بسته بندی محصول برای عرضه به بازار می‌رسد که این کار را شیرینگ پک انجام می‌دهد. کار شیرینگ پک در خط تولید رب گوجه‌فرنگی تولید بسته‌بندی‌های بزرگ برای قوطی‌های رب است که امکان حمل و نقل و عرضه عمده آن‌ها را به بازار فراهم می‌کند.