خط تولید رب گوجه فرنگی با ظرفیت 250 تا 350 تن در روز

ماشین آلات خط تولید رب

نام خط: خط تولید رب گوجه فرنگی
ظرفیت‌ها: 250 تا 350 تن گوجه فرنگی در 24 ساعت

لیست ماشین آلات خط تولید رب عبارتند از : 

بخش آماده سازی : 

> کانال شستشو 

> نوار بازرسی

> نوار شستشو 

بخش تولید : 

> خرد کن 

> پری هیتر 

> صافی دو مرحله 

> مخزن نگهدارنده آب گوجه 

> تعلیظ کننده ( کانتی نیوس)

بخش بسته بندی : 

> پاستوریزاتور 

> پرکن 

> دربندی 

> تونل پاستور 

> جت پرینتر 

> شیرینگ پک 

بخش تاسیسات: 

> دیگ بخار 

> کولینگ تاور

اطلاعات بیشتر :

خط تولید رب گوجه‌فرنگی با ظرفیت 250 تا 350 تن

راه‌اندازی خط تولید رب گوجه ‌فرنگی یکی از موقعیت‌های مناسب برای کارآفرینی است که سودآوری بالایی را می‌تواند به همراه داشته باشد. رب گوجه ‌فرنگی یکی از محصولات غذایی پر مصرف است و کشت گوجه در ایران نیز در بیشتر مناطق انجام می‌شود؛ به همین خاطر امکان راه‌اندازی خط تولید رب گوجه‌ فرنگی و تأسیس کارخانه در بیشتر مناطق کشور وجود دارد. خطوط تولید رب ظرفیت‌های مختلفی دارند که از 1 تا 3 تن شروع شده و تا 250 تا 350 تن نیز طراحی می‌شوند. در این بخش قصد داریم درباره‌ی خط تولید رب گوجه‌ فرنگی با ظرفیت 250 تا 350 تن گوجه ارگانیک در روز، توضیحاتی را ارائه داده و با مراحل مختلف تولید رب آشنا شویم.

 


1) مرحله‌ی اول: آماده‌سازی گوجه‌ها
1-1)    خیساندن

معمولاً گوجه‌هایی در محل زمین کشاورزی به هنگام برداشت قدری گل و لای و علف‌های هرز به همراه خود دارند که این مواد ممکن است به آن‌ها چسبیده باشند. از آنجایی که چسبندگی این مواد شست‌وشو را سخت می‌کند، آن‌ها را بعد از ورود به کارخانه در کانال‌هایی که از آب پر شده‌اند، قرار می‌دهند تا خیسانده شوند.


2-1)    شست‌وشوی اسپری
بعد از خیساندن، نوبت به شست‌وشوی اسپری می‌رسد که در آن گوجه‌ها به دقت شسته می‌شوند. نوار سورتینگ وظیفه دارد گوجه‌ها را از محل کانال‌های آب تا محل شست‌وشوی اسپری انتقال دهد و در این حین بازرسانی کنار نوار سورتینگ می‌ایستند و گوجه‌های له شده و گندیده را برداشته و آن‌ها را از مسیر تولید رب خارج می‌کنند.

 


2) مرحله‌ی دوم: تولید رب گوجه
1-2)    خردکن

خردکن اولین دستگاهی است که در خط تولید رب گوجه ‌فرنگی کارش را آغاز می‌کند. کار خردکن ریز ریز کردن گوجه‌ها است؛ زیرا برای تولید رب گوجه‌ها اول باید به قطعات ریزتر تقسیم شده و به مرور گوشته‌ی آن‌ها جدا شود. خردکن‌ها ممکن است کار بریدن را با استفاده از هلیس یا تیغه‌های تیز انجام دهند. در خط تولید رب گوجه ‌فرنگی با ظرفیت 250 تا 350 تن با توجه به بالا بودن حجم تولید، از خردکن‌های بسیار تیز و حرفه‌ای استفاده می‌شود.


2-2)    حرارت‌دهی
در خط تولید رب گوجه‌فرنگی در مرحله‌ی حرارت‌دهی با دو عبارت هات بریک و کلد بریک سر و کار داریم که اشاره به دو روش متفاوت حرارت‌دهی دارد. هر دو روش حرارت‌دهی توسط دستگاه پری هیتر انجام می‌شوند و تفاوت آن‌ها در نوع گوجه‌هایی است که قرار است از آن‌ها رب تهیه شود؛ بر این اساس گوجه‌های نارس که دارای رنگ‌دانه‌های سبز هستند، با روش کلد بریک حرارت‌دهی می‌شوند. در روش کلد بریک دمای پری هیتر 75 تا 80 درجه‌ی سانتی‌گراد است؛ این در حالی است که در روش هات بریک که از آن برای حرارت‌دهی گوجه‌های قرمز و رسیده استفاده می‌شود، دمای پری هیتر بر روی 90 درجه‌ی سانتی‌گراد تنظیم می‌شود تا رنگ‌دانه‌های پوست گوجه از آن جدا شده و باعث قرمزی بیشتر رب شوند.


3-2) صافی
پس از آن که حرارت پری هیتر بافت گوجه را نرم کرد، پوست و دانه‌های آن به راحتی جدا شده و در آب گوجه شناور می‌شوند. از آنجایی که این مواد باعث ظاهر نامناسب و فساد رب می‌شوند، باید از خط تولید رب گوجه ‌فرنگی حذف شوند؛ به همین خاطر از صافی‌هایی استفاده می‌شود. در خط تولید رب گوجه ‌فرنگی صافی دارای دو نوع سوراخ است که یکی قطر 1 میلی‌متر و دیگری قطر 0.6 میلی‌متر دارد. سوراخ‌های با قطر 1 میلی‌متر پالپر نام دارند که پوست و دانه را از آب گوجه ‌فرنگی جدا می‌کنند و سوراخ‌های با قطر 0.6 میلی‌متر نیز ریفاینر نام دارند که کار از بین بردن سایر مواد درشت و گوشته‌های سفت یا احیاناً نارس را بر عهده دارند. به طور خلاصه، صافی وظیفه‌ی یکنواخت کردن آب گوجه را بر عهده دارد.


4-2) مخزن نگهدارنده
آب گوجه‌ای که توسط صافی به حالت یکنواخت درآمده، در مخازنی نگهداری می‌شود که به آن‌ها مخزن نگهدارنده می‌گویند. در مخزن نگهدارنده آب گوجه تا زمان رسیدن به مراحل بعدی ذخیره می‌شود و برای جلوگیری از ته‌نشین شدن گوشته و حفظ حالت یکنواختی همزن‌های مخصوصی به صورت پیوسته در آن کار می‌کنند.


5-2) تغلیظ‌کننده
تا این مرحله از خط تولید رب گوجه‌ فرنگی آب گوجه‌فرنگی‌ها به صورت رقیق به دست آمده است؛ اما همان طور که می‌دانیم رب گوجه‌فرنگی باید غلیظ و فشرده باشد؛ به همین خاطر در این مرحله از تغلیظ‌کننده استفاده می‌شود. تغلیظ‌کننده‌ها به دو روش تحت خلاء مداوم و غیر مداوم این کار را انجام می‌دهند. از تغلیظ‌کننده غیر مداوم برای خط تولید رب گوجه ‌فرنگی با ظرفیت‌های پایین استفاده می‌شود اما برای خط تولید رب گوجه ‌فرنگی با ظرفیت 250 تا 350 تن تغلیظ کننده تحت خلاء مداوم به کار گرفته می‌شود. به دلیل آن که حجم آب گوجه وارده به تغلیظ‌کننده در خط تولیدهای با ظرفیت بیش از 100 تن زیاد است، عمل تغلیظ به صورت 24 ساعته، با تخلیه‌ی هوا و در دیگ‌های پخت و پز که اصطلاحاً «بول» نامیده می‌شوند، انجام می‌گیرد.


3)بسته‌بندی و عرضه به بازار
1-3)    نمک‌زنی و پاستوریزاسیون

پس از آن که مایه‌ی رب نهایی به دست آمد به اندازه‌ی 2 تا 3 درصد حجم کل رب به دست آمده باید به آن نمک زده شود که این مرحله نمک‌زنی نام دارد. پس از آن دستگاه مونو پمپ را به دستگاه پاستوریزاتور برای انجام عمل پاستوریزاسیون انتقال می‌دهد. در مرحله‌ی پاستوریزاسیون عمل پاستوریزه کردن تحت دمای 85 تا 90 درجه‌ی سانتی‌گراد انجام می‌شود که این کار عمر محصول را افزایش می‌دهد.

 


2-3)    پرکردن و پلمپ قوطی‌ها
پرکن‌ها انواع مختلفی دارند که برای خطوط با ظرفیت تولید کم، از پرکن 2 یا 3 پیستون خطی و برای خطوط با ظرفیت بالا از پرکن‌های 8 پیستونه روتاری استفاده می‌شود؛ بنابراین در خط تولید رب گوجه‌فرنگی با ظرفیت 250 تا 350 تن نیز پرکن 8 پیستون روتاری کار پر کردن را انجام می‌دهد که پس از آن نیز قوطی‌ها پلمپ می‌شوند.

 

3-3) شستن و پاستوریزه کردن قوطی‌ها
قوطی‌ها پس از پلمپ، با قوطی‌شور شسته می‌شوند. قوطی‌شور با استفاده از یک محلول مخصوص شست‌وشو و آب گرم هرگونه آلودگی روی قوطی‌ها را از بین برده و سطح بدنه‌ی قوطی را هموار می‌کند. گذراندن قوطی‌ها از دستگاه قوطی‌شور، در درست چسبیده شدن لیبل یا چاپ تبلیغات اهمیت زیادی دارد. قوطی‌های رب پس از شسته شدن از تونلی به نام تونل پاستور عبور می‌کنند. این تونل حرارت 85 تا 90 درجه در حقیقت بخش دیگری از فرآیند پاستوریزاسیون است. بعد از اتمام این مرحله نیز قوطی‌ها با آب ولرم 35 درجه خنک می‌شوند.

 


4-3) درج مشخصات محصول و بسته بندی
کار درج تاریخ تولید و انقضا و همچنین قیمت و شناسه‌های محصول را دستگاهی به نام جت پرینتر انجام می‌دهد. بعد از آن که قوطی‌ها توسط جت پرینتر مجهز به شناسه شدند، توسط دستگاه شیرینگ پک در تعدادهای معین چندتایی بسته‌بندی می‌شوند. بسته‌بندی شیرینگ پک توزیع عمده‌ی محصول و حمل و نقل محصولات در مسافت‌های زیاد را آسان‌تر می‌کند. جت پرینتر و شیرینگ پک را می‌توان دو مرحله‌ی پایانی در خط تولید رب گوجه‌فرنگی دانست که پس از آن محصولات تولیدی راهی انبار می‌شوند.