خط تولید رب گوجه فرنگی با ظرفیت 800 تا 1500 تن در روز

ماشین آلات خط تولید رب

نام خط: خط تولید رب گوجه فرنگی
ظرفیت‌ها: 800 تا 1500 تن گوجه فرنگی در 24 ساعت

لیست ماشین آلات خط تولید رب عبارتند از : 

بخش آماده سازی : 

> کانال شستشو 

> نوار بازرسی

> نوار شستشو 

بخش تولید : 

> خرد کن 

> پری هیتر 

> صافی دو مرحله 

> مخزن نگهدارنده آب گوجه 

> تعلیظ کننده ( کانتی نیوس)

بخش بسته بندی : 

> پاستوریزاتور 

> پرکن 

> دربندی 

> تونل پاستور 

> جت پرینتر 

> شیرینگ پک 

بخش تاسیسات: 

> دیگ بخار 

> کولینگ تاور

اطلاعات بیشتر :

خط تولید رب گوجه فرنگی با ظرفیت ۸۰۰ تا۱۵۰۰ تن در روز

در خط تولید رب گوجه فرنگی، ظرفیت خط تولید با توجه به تناژ ورودی محاسبه میشود که با توجه به این ظرفیت تجهیزات و ماشین آلات موجود در خط تولید رب گوجه فرنگی طراحی و مونتاژ میشوند.
تعیین ظرفیت خط تولید رب گوجه فرنگی
اولین مرحله ای که در راه اندازی خط تولید مواد غذایی باید به آن پرداخت، تعیین ظرفیت خط تولید می باشد. در خصوص خطوط تولید رب گوجه فرنگی، ۷ مورد باید به دقت بررسی شوند. این ۷ مورد عبارتند از:
1.    استراتژی تولید و طرحهای توسعه
2.    میزان سرمایه و بودجهی مورد نظر برای راه اندازی زیرساخت ها، خطوط تولید و مواد اولیه
3.    نحوه ی تقسیم بازار و استراتژی های بخش بازرگانی
4.    بررسی و تعیین ظرفیت بازار
5.    بررسی ظرفیت تولید مواد اولیه در ناحیه ای که واحد تولیدی احداث میگردد
6.    ویژگی ها و خصوصیات موقعیت جغرافیایی کارخانه
7.    بررسی کمیت نیروی انسانی در فصل تولید
این ۷ مورد، اصلی ترین و مهمترین مواردی هستند که برای راه اندازی خط تولید مواد غذایی خصوصاً خط تولید رب گوجه فرنگی باید مورد بررسی قرار بگیرند. علاوه بر این موارد، نکات دیگری نیز وجود دارد که در اولویت بعدی قرار میگیرند. در صورتی که شناخت مناسب و دقیقی از بازار محصول ندارید، بهتر است خط تولید را به صورت کارگاهی و ظرفیت پایین راه اندازی کنید و پس از ارزیابی و شناخت بازار خط تولید را گسترش دهید. در صورتی که از شناخت دقیق و مناسبی از فضای کسب و کار برخوردارید، میتوانید ظرفیت متوسط و بالا را برای راه اندازی واحد تولیدی برگزینید. 
 

 

مراحل خط تولید رب گوجه فرنگی با ظرفیت ۸۰۰ الی ۱۵۰۰ تن در روز
1.    شستشو، سورتینگ و خردکن

اولین مرحله در خط تولید رب گوجه فرنگی شستشوی اولیه میباشد. به منظور از بین بردن مواد زائد، میکروارگانیزم ها، جوندگان و... گوجه فرنگی وارد کانال شستشو میباشد. با توجه به ظرفیت واحد تولیدی رب گوجه فرنگی، ابعاد این کانال طراحی میشود. طول و اندازه ی این کانال به مدت زمان مورد نیاز برای خیساندن گوجه فرنگی وابسته میباشد.
فرایند آماده سازی اولیه ی گوجه فرنگی ها تنها به شستشو ختم نمی شود. گوجه فرنگی ها پس از شستشو در کانال شستشو توسط نواری به نام نوار سورتینگ به مرحله ی بعدی انتقال می یابند. این نوار علاوه بر انتقال گوجه فرنگی ها از کانال شستشو، امکان بازرسی نهایی و سورتینگ را برای بازرسین مستقر در کنار نوار مهیا میکند. در صورتی که ظرفیت خط تولید بالا باشد، عرض نوار افزایش مییابد و برای انجام هر چه بهتر فرایند سورتینگ به چند نیروی انسانی نیاز میباشد. این افراد باید در دو طرف نوار سورتینگ قرار بگیرند تا گوجه فرنگیها با بهترین کیفیت ممکن بررسی شوند.
پس از شستشوی اولیه ی گوجه فرنگی ها به منظور اطمینان حاصل کردن از حذف هرگونه مواد زائد، شستشوی نهایی صورت می‌گیرد. در شستشوی نهایی، نازلهای آب پاش با فشار زیاد گوجه ها را مورد شستشو قرار میدهند. فشار آب نازلها را میتوان با توجه به نوع گوجه ی وارد شده به خط تولید کم یا زیاد کرد.
پس از شستشوی گوجه فرنگی ها نوبت به آخرین مرحله از مراحل آماده سازی میرسد. در این مرحله، توسط جدیدترین دستگاه‌های شانه ای و دیسکی، گوجه فرنگی ها خرد میشوند. دستگاه خردکن دارای طول ۸۰ سانتیمتر و عرض ۳۰ سانتیمتر در ارتفاع ۴۰ سانتیمتر می باشد. علاوه بر این به علت رعایت نکات بهداشتی، بدنه ی دستگاه خردکن از جنس استیل ساخته شده است.


2.    پیش پزی
پس از خرد کردن گوجه فرنگی به وسیله ی دستگاه خردکن نوبت به پیش پزی میرسد. در پیش پزی گوجه فرنگی آنزیم بری میشود و قوام آن افزایش می یابد. در خط تولید رب گوجه فرنگی، پیش پزی به دو روش هات بریک (HOT BREAK) و کولد بریک (COLD BREAK) صورت میگیرد. 
در فرایند پیش پزی هات بریک پس از خرد شدن گوجه فرنگی عملیات پختن اولیه شروع میشود و پس از آن محصول صافی میشود. در این حالت محصول نهایی غلیظ تر شده و از رنگ بهتری برخوردار میشود. فرایند هات بریک به کمک حرارت غیرمستقیم عملیات پیش پزی را انجام میدهد. دمای فرایند هات بریک در حدود ۸۵ تا ۹۰ درجه ی سلسیوس میباشد.
در فرایند کلد بریک ابتدا گوجه فرنگی خرد شده صافی میشود و پس از صاف شدن تحت حرارت مقدماتی قرار میگیرد. این روش نسبت به هات بریک دارای محصول نهایی با ویسکوزیته ی پایین تری می باشد. علت اصلی استفاده از روش کلد بریک به کیفیت مواد اولیه باز میگردد. در صورتی که گوجه فرنگی ها نارس باشند، بهتر است قبل از حرارت دیدن صافی شوند تا مواد رنگی کمتری به محصول راه پیدا کند.


3.    فیلتراسیون و ذخیره سازی
پس از حرارت مقدماتی نوبت به فیلتراسیون محصول میرسد. در این مرحله به کمک فیلترهای استوانهای که متشکل از بدنه‌ای توری شکل و همزنی پره ای میباشد، تفاله از آب گوجه فرنگی جدا میشود. در فرایند فیلتراسیون پیش از انتقال آب گوجه فرنگی به مرحله ی بعد، باید بین فیلتر و مخزن دستگاه هواگیری نصب شود تا از کف کردن و سیاه شدن آب گوجه فرنگی در مخزن جلوگیری شود.
پس از عبور گوجه فرنگی از مرحله ی فیلتراسیون و جدا شدن آب از تفاله، آب گوجه فرنگی در مخزن ذخیره سازی نگهداری می‌شود. در مخزن ذخیره سازی برخی  از مواد نظیر نمک، رنگ، اسید و سایر افزودنی های مجاز دیگر به آب گوجه فرنگی اضافه میشود. به منظور پیشگیری از ته نشین شدن و انحلال افزودنی ها در مخزن ذخیره سازی، یک همزن در قسمت تحتانی تعبیه شده است.


4.    تغلیظ کننده
آب گوجه فرنگی موجود در مخزن ذخیره برای افزایش غلظت باید وارد تغلیظ کننده شود. فرایند افزایش غلظت به دو روش مداوم و غیر مداوم انجام میگیرد. این دو روش در ظرفیت تولید روزانه، مصرف انرژی و غلظت نهایی دارای تفاوت می باشند. تغلیظ کننده کانتی نیوس از نوع تغلیظ کننده ی مداوم میباشد و قادر است در ۲۴ ساعت کاری، ۳۰۰ تن گوجه فرنگی را با بریکس ۲۵ تغلیظ کند. 
تغلیظ کننده بچ از روش غیرمداوم برای افزایش بریکس رب گوجه فرنگی بهره میبرد. تغلیظ کننده بچ در مقایسه با تغلیظ کننده کانتی نیوس به دلیل استفاده از سیستم حرارت تحت خلأ، دارای دمای جوش پایین تری میباشد. 


5.    پاستوریزاتور، پرکن و دربندی
در مخزن پاستوریزاسیون با استفاده از ۲۰ الی ۲۵ عدد لوله تعبیه شده محصول را تا دمای ۸۵ الی ۹۰ درجه ی سلسیوس گرم میکند. هدف از پاستوریزاسیون افزایش ماندگاری محصول میباشد. پس از پاستوریزاسیون با استفاده از پرکن های پیستونی، محصول در درون ظروف مخصوص ریخته میشود. پیش از ورود محصول به درون ظروف لازم است تا ظروف استریل شوند. 
پس از انتقال محصول به درون ظروف توسط دستگاه پرکن، نوبت به دربندی میرسد. دستگاه دربندی به کمک قرقره های دوخت تعبیه شده در هد های دستگاه، درب قوطی ها را به بدنه میدوزد. 


6.     قوطی شور، تونل پاستور، جت پرینتر و شیرینگ پک
در این مرحله به دلیل رعایت نکات بهداشتی، قوطی ها توسط دستگاه قوطی شور شستشو میشوند. دستگاه قوطی شور با استفاده از آب گرم و محلول شستشو بدنه و درب قوطی را شستشو میکند.
به منظور نابودی میکرو ارگانیسم های موجود در درون قوطی های رب گوجه فرنگی، لازم است تا قوطی ها از تونل پاستور یا اتوکلاو عبور کنند. تونل پاستور با افزایش دمای قوطی ها تا ۹۰ درجه ی سلسیوس و سرد کردن تا دمای ۳۵ درجه ی سلسیوس، میکرو ارگانیزمهای موجود را از بین میبرد.
در نهایت پس از عبور محصولات از تونل پاستور، باید اطلاعات تولید به کمک جت پرینتر بر روی بدنه ی ظروف حاوی رب گوجه فرنگی درج شود. جت پرینتر اطلاعاتی از قبیل قیمت، تاریخ تولید، تاریخ انقضا و سریال تولید را بر روی بدنه ی ظروف حک میکند. پس از عبور قوطی ها از جت پرینتر، به منظور سهولت در جابجایی و حمل محصولات، دستگاه شیرینگ پک ظروف را در بسته هایی با تعداد مشخص بسته بندی میشوند.