برای راه اندازی یک خط تولید از کجا باید شروع کرد
از کجا باید شروع کرد

برای راه اندازی یک خط تولید از کجا باید شروع کرد
Where Do We Start
از کجا شروع کنیم

 امکان‌سنجی

مطالعه امکان سنجی (feasibility study) نوعی مطالعه همه جانبه در مورد یک طرح است که امکان اجرایی شدن و موفقیت آن را بررسی می کند. سوال‌هایی مثل آیا امکان احداث یک کارخانه کنسروسازی در منطقه ای خاص وجود دارد یا خیر، یا مثلا آیا احداث خط تولید رب گوجه‌فرنگی در منطقه مورد نظر توجیه اقتصادی دارد یا خیر، از جمله سوالاتی هستندکه مطالعات امکان‌سنجی به آن‌ها پاسخ می‌دهد. مهم‌ترین مواردی که در مرحله امکان‌سنجی راه‌اندازی خطوط تولید کنسروی‌جات مورد ارزیابی قرار می‌گیرند، عبارتند از:

  • دسترسی به آب

  • دسترسی به انرژی

  • دسترسی به مواد اولیه

  • ارزیابی زیست‌محیطی

  • توجیه اقتصادی

امکان سنجی
از کجا شروع کنیم

اخذ مجوز

کسب مجوزهای قانونی در کسب‌و‌‌کارهای مرتبط با صنایع غذایی به دلیل ارتباط تنگاتنگی که این مشاغل با سلامت جامعه دارند، از اهمیت بیشتری برخوردار می‌باشد. همین امر، فرآیند کسب مجوز برای راه‌اندازی خطوط تولید صنایع غذایی را، کمی پیچیده و زمان‌بر نموده است. به همین دلیل افرادی که تمایل به راه‌اندازی کارخانه‌جات مواد غذایی دارند، معمولا اقدامات لازم برای کسب مجوزهای قانونی را از همان ابتدا و همزمان با مطالعات امکان‌سنجی آغاز می‌نمایند.

اخذ مجوز

 

راه‌اندازی خط تولید مواد غذایی به صورت قانونی مستلزم اخذ مجوزهای زیر است:

 

  • جواز تاسیس

  • پروانه بهره‌برداری

  • پروانه مسئول فنی

  • پروانه ساخت

جواز تاسیس توسط وزارت صنعت و سایر مجوزها، توسط وزرات بهداشت صادر می‌شوند.

از کجا شروع کنیم

عمران

برای تاسیس هر نوع کارخانه یا کارگاهی که محصولی را تولید می‌کند، نیاز است تا ابتدا عملیات عمرانی لازم صورت گیرد تا بستر لازم برای پیاده‌سازی خط تولید فراهم شود. عملیات عمرانی بسته به الزاماتی که هر خط تولیدی دارد، می‌تواند متفاوت باشد، به عنوان مثال در مورد احداث خط تولید کنسروسازی علاوه بر آماده‌سازی سوله و تاسیسات باید حتما محوطه‌ای جدا برای دیگ بخار که منبع تغذیه خط تولید است، ساخته شود.

عملیات عمرانی در خطوط تولید صنایع غذایی باید با درنظر گرفتن ضوابط بهداشتی‌ و‌ زیست‌محیطی انجام شود تا مجوزهای بهداشتی پس از بازرسی به کارخانه داده شوند. برای کسب مجوزهای بهداشتی، سازمان غذا و دارو وابسته به وزارت بهداشت ضوابطی را برای کارخانه‌جات صنایع غذایی تعیین نموده است. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد این ضوابط به صفحه‌ای با عنوان حداقل ضوابط تاسیس و بهره‌برداری کارخانه‌جات تولید مواد غذایی مراجعه نماید.

عمران

از کجا شروع کنیم

 نصب و راه‌اندازی

در این مرحله، ماشین‌آلات خط تولید با توجه به نقشه‌های جانمایی و با در نظر گرفتن الزامات مربوط به تاسیسات در جایگاه خود نصب و راه‌اندازی می‌شوند. هر کدام از ماشین‌آلات صنایع غذایی نیاز به تاسیسات ویژه‌ای دارند که باید با توجه به جزییاتی که در نقشه تاسیسات لحاظ شده است، در این مرحله پیاده‌سازی شود. به عنوان مثال دستگاه دربندی به برق و دستگاه اتوکلاو به لوله‌کشی باد و بخار آب نیاز دارد، که هر کدام از دستگاه‌ها پس از اجرای تاسیسات مورد نیاز، راه‌اندازی شده و می‌توانند نقش خود را در خط تولید ایفا نمایند.

نصب و راه اندازی

در مرحله نصب و راه‌اندازی، علاوه بر تاسیسات و ماشین‌آلات باید موتورخانه نیز راه‌اندازی شود موتورخانه، یکی از مهم‌ترین بخش‌های یک کارخانه است چرا که انرژی مورد نیاز برای تولید در همین بخش تامین می‌شود. بخش موتورخانه شامل یک سری تاسیسات عمومی است که در همه کارخانه‌جات مواد غذایی موجود می‌باشد و همچنین شامل یک سری تاسیسات خاص است که تنها در بعضی از خطوط تولید وجود دارند. به‌عنوان مثال، تاسیساتی مثل بویلر و ژنراتور تاسیسات عمومی هستند که در تمام خطوط تولید یافت می‌شوند، در حالیکه کولینگ‌تاور (برج خنک ‌کننده) تنها در خط تولید رب گوجه‌فرنگی به عنوان خنک کننده دستگاه‌های تغلیظ استفاده می‌شود.

از کجا شروع کنیم

نگهداری

هر خط تولیدی برای آنکه بتواند در درازمدت به حیات خود ادامه دهد باید به درستی نگهداری و مراقب شود.. یک خط تولید را حتی در حالتی که بسیار اتوماتیک باشد، نمی‌توان به حال خود رها کرد چرا که ماشین‌آلات همواره نیاز به مراقبت و نگهداری دارند تا بتوانند بدون کوچک‌ترین اخلالی در عملکردشان، در خدمت تولید باشند.

فرآیند نگهداری شامل همه اقداماتی است که نگهداشت ماشین‌آلات و در صورت لزوم تعمیر و بازگرداندن آن‌ها به چرخه تولید را تضمین می‌‌کند. بازرسی‌های روزانه، رفع اشکالات فنی و پایش مداوم عملکرد ماشین‌آلات، همه و همه از جمله اقداماتی هستند که در چارچوب یه برنامه تدوین شده، می‌توانند بقای یک خط تولید را برای مدتی طولانی بیمه نمایند.

نگهداری از خط تولید

آدرس دفتر مرکزی شرکت سیمرکو
آدرس دفتر مرکزی : تهران، جاده مخصوص، کیلومتر 19، ساختمان ایرانیان، طبقه سوم
آدرس کارخانه سیمرکو
آدرس کارخانه : تهران - شهر قدس - شهرک صنعتی زاگرس - خیابان دنا
info@seamerco.com
09124601802
09129416130
021-46812067
021-46885326